Servo mechanizmai

May 14, 2018 9:20 am

Modeliuotojo komandos radijo valdymo įranga yra paverčiamos signalu, o modelyje esantis imtuvas, signalą perduoda į servomechanizmus – kompaktiškus elektra varomus mechanizmus, vėl paverčiančius elektos signalą mechanine energija, pasukančia ratus, eleronus ar kitus vairus norima kryptimi.

 

Servomechanizmai paprastai turi kelis pagrindinius parametrus – sukimosi greitį, jėgą bei masę. Vadovaujantis būtent šiais duomenimis modeliuotojai pasirenka reikiamą įrenginį savo modeliui.

Greitis nurodomas ant servomechanizmo pakuotės laiku, per kurį pagrindinis mechanizmo dantytas velenėlis pasisuka 60 laipsnių kampu. Orientacijai – lėtas servomechanizmas tai padaro per 0,2 ar daugiau sekundės, o labai greitas – per 0.1s ar dar mažiau

Jėga nurodoma ant servomechanizmo pakuotės nusako su kokia jėga gali pasisukti servomechanizmas, ant jo veleno 1cm ilgio petelį. Orientacijai – maži ir silpni servomechanizmai turi 1kg/cm ar mažesnę sukimo jėgą, o galingi gali vystyti 10kg/cm ar didesnį sukimo momentą.

Masė yra lengviausiai suprantamas mechanizmo parametras – juo nurodoma kiek sveria visas mechanizmas.

Dantračių tipas dažnai irgi yra svarbus modeliuotojui. Geresni servomechanizmai viduje turi metalinius dantračius, padidinančius mechanizmo atsparumą smūgiams ar perkrovimams.

Elektronikos tipas yra paprastai skirstomas į skaitmeninį (digital) ir analoginį (analogue). Skaitmeniniai servomechanizmai yra tiksliau veikiantys.

 

Taigi, sudėjus visas šias savybes galima nesunkiai suprasti, kad tobulas servomechanizmas turėtų būti skaitmeninis, lengvas, greitas, sverti kiek įmanoma mažiau.


© Aidas Vaičiukynas 2016 - 2024